پویش اجتماعی سهم من در كرونا؛

داشتن سواد رسانه ای در مواجهه با اخبار كرونا ضروریست

داشتن سواد رسانه ای در مواجهه با اخبار كرونا ضروریست

به گزارش لباس دونی عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی معتقد است: بجای آن كه تفكر اسفنجی داشته و هر چه را درباره كرونا شنیده، دیده و می خوانیم در ذهن جذب نماییم باید تفكر غربالی داشت و نظام مند و منطقی به مهم ترین مسائل پرداخته و سایر مسائل را نادیده بگیریم، بهترین مواجهه با رسانه ها مواجهه با سواد رسانه ای دقیق است.بهاره نصیری در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اضافه كرد: هم اكنون رسانه ها و شبكه های اجتماعی سرشار از پیام ها و اطلاعات مختلف پیرامون ویروس كرونا هستند و چه ما درستی این پیام ها را تشخیص بدهیم و چه ندهیم، این پیام ها دائم چشم ها و گوش های ما را نشانه گرفته اند، تصریح كرد: زمانی كه ما خویش را به دست امواج رسانه ای می سپاریم، و در عین حال هم رصد و پالایشی پیرامون پیام ها نداریم، ذهن ما به رویه های خودكار متكی و وارد روال خلسه آور می شود كه این امر سبب خواهد شد به پیام هایی كه امكان دارد برای ما سودمند باشند توجه نكنیم و ندانیم چه چیزی را از دست می دهیم.
وی با اشاره به اینكه غرق شدن در پیام های رسانه ای سبب ایجاد خستگی پیام در بلندمدت در مخاطب می شود طوری كه توانایی تمركز را از دست می دهد، تصریح كرد: به قول هربرت سیمون برنده جایزه نوبل غنای اطلاعات، فقر توجه می آورد. در حالیكه انتخاب ها بی شمار اند، اما این انتخاب های بیش از اندازه می تواند ما را فلج كند و نتوانیم دست به كنش بزنیم.

نیازمند چشم انداز رسانه ای هستیم
عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تصریح كرد: با این وصف نیازمند چشم انداز رسانه ای هستیم كه كنترل و آگاهی مان را افزایش دهیم و فعالانه در معرض رسانه ها قرار گیریم و معنای پیام هایی كه با آنها مواجه می شویم را تفسیر و پردازش نماییم.
این مدرس دانشگاه تصریح كرد: به جای آنكه تفكر اسفنجی داشته باشیم و هرچه می بینیم، می شنویم و می خوانی در ذهنمان جذب نماییم باید تفكر غربالی داشته باشیم تا به صورت نظام مند و منطقی بر مهم ترین مسائل بپردازیم و سایر مسائل را نادیده بگیریم، بهترین حالت برای مواجهه با رسانه ها را مواجهه مبتنی بر مهارت های سواد رسانه ای دانست.
عضو شورای علمی سومین همایش ملی سوادرسانه ای و اطلاعاتی مواجهه مبتنی بر مهارت های سواد رسانه ای با پیام های رسانه ای را اینگونه تشریح كرد: به جای آن كه به آسانی پیام ها را به همان صورت كه دیده می شوند بپذیریم، می توانیم عمیق تر، دقیق تر و جدی تر عناصر سازنده آنرا كه در درون پیام است ببینیم، عناصر كه، چه، كجا، چرا و چگونه را بررسی، ارزیابی و قضاوت نماییم و آنها را با استانداردهای خودمان مقایسه نماییم. در غیر این صورت گذران بیش از اندازه زمان با رسانه ها، ذهن ها را تنبل می كند، قدرت آفرینشگری را تضعیف و ما را به معتادان خواب آلود رسانه ها بدل می كند.
نصیری درباره نقش رسانه های جریان اصلی در مقابل كرونا اظهار نمود: طبیعی است در چنین شرایطی مردم برای پاسخ به سوالات و نگرانی های خود و رفع ابهام و كسب اطمینان به منابع مختلف رسانه ای رجوع كنند و فقدان سواد رسانه ای در شهروندان منجر می شود اطلاعات و پیام های مختلف را بپذیرند. اگر قادر به تشخیص اخبار درست از اخبار نادرست نباشند، همین مسئله به «هراس اجتماعی» در جامعه دامن می زند.

در این شرایط وظیفه رسانه های جریان اصلی عرضه اطلاعات واقعی به صورت شفاف و مشخص است و همینطور وجود اراده و عزم ملی برای جلوگیری از سیاسی شدن كرونا و پیشگیری از بازنشر اخبار غلط و جعلی است. همینطور امید و انگیزه دادن به خانواده ها با تولید محتواهای سرگرم كننده و آموزنده و عرضه پیشنهادهای ساده و كاربردی برای اعضای خانواده ها برای روزهایی كه در كنارعزیزانشان در منازلشان قرنطینه هستند.

وی دریافت روزانه انبوه اخبار و اطلاعات زائد در مورد ویروس كرونا را مانند پاپكورن مغز ما دانست و اظهار داشت: این پیام ها به ذهن ما تصور می دهند در حال مصرف نیازهای اطلاعاتی مان هستیم، اما واقعیت این است خیلی از این محتواها ارزش غذایی ندارند و بعد از عبور از این رخداد ملی و بین المللی متوجه خواهیم شد می توانستیم زمانمان را صرف امور هدفمندتری نماییم و برپایه نیازهای اطلاعاتی مان از منابع رسانه ای بهره مند شویم.
استادیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تصریح كرد: باید برای بهداشت روانی خود، عزیزانمان و هموطنانمان در این برهه زمانی احترام قائل باشیم و بعنوان سفیران سواد رسانه ای مراقب افكار و اندیشه خود و دیگران باشیم و هر پیامی را بلافاصله برای اعضای خانواده، آشنایان، دوستان و هموطنانمان بازنشر نكنیم. در مواجهه با پیام های كرونایی مثل یك دروازه بان در لحظه دفع پنالتی با دقت، تمركز و آگاهی عمل كرده و با انتشار اخبار نگران كننده، خود و دیگران را گرفتار «شكنجه خاموش» نكنیم و به آثار و تبعات اجتماعی و اخلاقی انتشار پیام ها توجه داشته باشیم.

مسئولیت اجتماعی خویش را بپذیریم
وی با اشاره به اینكه مسئولیت اجتماعی خویش را بپذیریم و به درستی به آن عمل نماییم، خاطرنشان كرد: «پذیرش مسئولیت اجتماعی» یعنی اتخاذ موضع اخلاقی درباره اینكه برخی پیام ها بیشتر از پیام های دیگر برای جامعه می تواند مفید و سازنده باشد و اجازه داریم پیام هایی كه از صحت آنها اطمینان داریم و در عین حال روشنگرانه هستند را بازنشر دهیم و به یاد داشته باشیم تصمیم های فردی فرد، حتی كم، بر جامعه تأثیر می گذارد. پس نگذاریم كرونا سواد اخلاقی را از ما بگیرد و در شرایط حاضر بیشتر از همیشه حواسمان به پیام هایی باشد كه در حضور كودكان و سالمندان بازگو می نماییم.
نصیری خاطرنشان كرد: در چنین شرایطی باید به كنشگری خانواده ها امیدوار بود؛ یكی از راهكارهای گذر از وضعیت موجود به وضع مطلوب «خانواده ها» هستند كه با خودمراقبتی، صبوری و حوصله، دوران قرنطینه در منازل را پشت سر بگذارند. خانواده ها بهتر است این روزها در كنار یكدیگر خواندن، تماشا كردن و شنیدن مطالب مفید و پرارزش را تجربه كنند و آنرا با دیگر عزیزانشان به اشتراك گذارند و زمینه تعامل و گفت وگوی بیشتر را در محیط خانه فراهم نمایند و تا می توانند به خود و اطرافیانشان امید و انرژی بدهند.
سومین همایش ملی سواد رسانه ای و اطلاعاتی در جهت عمل به مسئولیت علمی و اجتماعی خود اقدام به ایجاد بخشی در سایت این رویداد به نشانی با عنوان كرونا و سوادرسانه ای كرده است تا علاقه مندان به مبحث مطروحه از زوایای گوناگون نگریسته و نسبت به تنظیم رابطه خود با رسانه ها در مواقع بحران هوشمندانه تر اقدام نمایند.

كرونا در ایران

كیانوش جهانپور روز یكشنبه درباره تعداد افراد مبتلای قطعی به ویروس كرونا در كشور و فوت شدگان ناشی از این ویروس در كشور بیان نمود: از ظهر روز گذشته تا امروز و بر مبنای نتایج آزمایشگاهی، ۱۲۰۹ مورد بیمار جدید مبتلا به كووید ۱۹ در كشور شناسایی شد و كل مبتلایان به این بیماری در كشور به ۱۳ هزار و ۹۳۸ نفر افزایش یافت.

وی افزود: خوشبختانه تا كنون چهار هزار و ۷۹۰ نفر از بیماران مبتلا به كووید ۱۹ بهبود یافته و ترخیص شده اند.

رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اظهار داشت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۳ نفر از مبتلایان جدید كووید ۱۹ جان خویش را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در كشور به ۷۲۴ مورد رسید.

وی درباره موارد جدید بیماران كووید ۱۹ در كشور به تفكیك استان ها اظهار نمود: تهران ۲۵۱ نفر، قم ۸۴ نفر، گیلان ۴۳ نفر، اصفهان ۱۲۶ نفر، البرز ۶۷ نفر، مازندران ۷۲ نفر، قزوین ۲۲ نفر، سمنان ۴۱ نفر، گلستان ۲۵ نفر، خراسان رضوی ۱۴۳ نفر، فارس ۹ نفر، لرستان ۵۲ نفر، آذربایجان شرقی ۳۶ نفر، خوزستان ۳۲ نفر، یزد ۳۶ نفر، زنجان ۳۲ نفر، كردستان ۲۷ نفر، كرمانشاه ۱۳ نفر، كرمان ۷ نفر، همدان ۱۱ نفر، سیستان و بلوچستان ۶ نفر، هرمزگان ۷ نفر، خراسان جنوبی ۱۸ نفر، خراسان شمالی ۶ نفر، ایلام ۱۸ نفر، آذربایجان غربی ۱۸ نفر، كهگیلویه و بویراحمد یك نفر، بوشهر ۶ نفر، استان های مركزی، چهارمحال و بختیاری و اردبیل بدون مورد جدید مبتلا شدن گزارش شده است.
جهانپور اظهار داشت: رعایت نكات بهداشت عمومی و فردی، پیشگیری از تردد شهری و بین شهری باید در دستور كار قرار بگیرد.
وی درباره توزیع ماسك و مواد ضد عفونی كننده هم بیان نمود: آنچه مازاد بر نیاز نظام سلامت و مراكز بهداشتی و درمانی باشد، با اولویت داروخانه ها توزیع می شود.

رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: روزهای پایانی سال را در پیش داریم و نباید سفر صورت گیرد و مردم باید سفارش ها را جدی بگیرند. ما در مقابل سلامت اطرافیان و خانواده خود مسئول هستیم و باید در خانه بمانیم.منبع:

1398/12/26
14:26:23
5.0 / 5
3679
تگهای خبر: دامن , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لباس دونی