كارشناس مذهبی مطرح كرد:

سفارش امام هادی (ع) به شیعیان برای دوری از گروه های منحرف

سفارش امام هادی (ع) به شیعیان برای دوری از گروه های منحرف

به گزارش لباس دونی یك كارشناس مذهبی اظهار داشت: امام هادی (ع) به شیعیان سفارش می كرد از گروه های باطل و منحرف كه خویش را شیعه معرفی می كنند، دوری گزینند و حتی با آنان برخورد كنند.حجت الاسلام علی رضا شاه فضل قمصری روز پنجشنبه به مناسبت سالروز شهادت امام هادی (ع) در گفت و گو با خبرنگار معارف ایرنا ضمن برشمردن خصوصیت های دوران زندگی امام دهم به فعالیتهای برخی گروه های منحرف و باطل به نام غالیان اشاره نمود و اظهار داشت: امام هادی (ع) بارها به شیعیان سفارش می كردند از این گروه ها دوری گزیده و در مواردی به شدت با آنان برخورد كنند.
وی ادامه داد: گروه غُلات یا غالیان از گروه های باطل و منحرف در دوران امامت امام هادی (ع) بودند كه خویش را شیعه معرفی می كردند ولی با افكار و عقاید بی اساس خود برای امام معصوم مقام خدایی قائل می شدند و گاهی خویش را منصوب از سوی امام می دانستند و در واقع سبب بدنامی شیعیان در بین سایر فرقه ها می شدند.

در چنین دورانی امام هادی (ع) با این گروه ها مبارزه می كرد و با طرد كردن آنان، اجازه نمی داد چنین بدنامی برای شیعه واقع شود.

وی اضافه كرد: علی بن حسكه، امام هادی (ع) را خدا و خالق جهان می دانست و خویش را فرستاده ای از جانب امام برای هدایت مردم معرفی می كرد و می گفت هیچ یك از فرائض دینی مانند روزه، زكات و حجّ واجب نیست.
شاه فضل به بعضی از شواهد تاریخی استناد كرد و اظهار داشت: در یكی از نامه های امام هادی (ع) خطاب به شیعیان درباره افكار ابن حسكه آمده است: «من از كسی كه چنین سخنانی می گوید، بیزاری می جویم و از چنین گفتاری به خدا پناه می برم. شما هم از آنان دوری گزینید و آنان را در فشار و سختی قرار دهید و چنانچه به یكی از آنها دسترسی پیدا كردید، سرش را با سنگ بشكنید.
وی ضمن برشمردن اسامی بعضی از سران این گروه های منحرف تصریح كرد: علی بن حسكه، قاسم یقطینی، حسن بن محمد بن بابای قمی معروف به ابن بابا، محمد بن نُصیر فهری و فارس بن حاتم از مهمترین سركرده های این گروه ها بودند.


این پژوهشگر مذهبی افزود: محمد بن نصیر فهری هم ازدواج با محارم را جایز می دانست و به تناسخ (حلول ارواح مردگان در كالبد آیندگان) اعتقاد داشت.

امام دهم درباره عقاید باطل ابن حسكه در پاسخ به یكی از شیعیان نوشت «لعنت خدا بر او باد. او دروغ گفته است و من او را از دوستان و پیروان خود نمی دانم. خدا لعنتش كند» آنگاه امام آموزه ها دینی را برشمرد و فرمود «رسول خدا (ص) و پیامبران قبل از او مردم را فقط به یكتاپرستی، نماز، زكات، حج و ولایت دعوت نمودند و ما هم جانشینان پیامبر و از بندگان خدا هستیم و به او شرك نمی ورزیم.»«اگر او را اطاعت نماییم مشمول رحمت او خواهیم بود و چنانچه از فرمانش سرپیچی نماییم، گرفتار كیفرش خواهیم شد. ما بر خدا حجتی نداریم، بلكه خدا است كه بر ما و بر تمامی آفریده هایش حجت دارد.»

این كارشناس مذهبی اضافه كرد: امام هادی (ع) به یكی از شیعیان نامه ای نوشت و از فهری و ابن بابای قمی بیزاری جست و ضمن لعن آن دو، همه شیعیان را از فتنه این گروه های منحرف برحذر داشت. آنگاه امام دهم درباره این دو نفر نوشت «این دو تن، مال مردم را بنام ما می خورند و فتنه انگیز و مزاحم هستند. خداوند آنان را عذاب كند و گرفتار فتنه سازد. ابن بابا گمان برده كه من او را به نبوت برانگیخته ام و او "باب" من است!»
وی درباره انحراف فارس بن حاتم اظهار داشت: انحراف ها و بدعت های فارس به قدری زیاد بود كه امام دهم دستور قتل او را صادر و از سوی دیگر بهشت را برای قاتل او تضمین نمود. در عصر حاضر هم گروهی از شیعیان افراطی در اشعار و مرثیه خوانی ها از الفاظی استفاده می نمایند كه علاقه ای به گفته های غلات دارد. البته شاید این افراد نیت بدی نداشته باشند، اما امكان دارد به مرور زمان به انحرافات بیشتری كشیده شوند و بر همین مبنا همه ما بعنوان شیعیان و دوستداران امام هادی وظیفه داریم تا از بروز و ظهور چنین انحراف هایی در جامعه اسلامی جلوگیری نماییم.

حضرت امام هادی ضد السلام در نیمه ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری در شهر صریا واقع در مدینه دیده به جهان گشود. نام مبارك ایشان علی و القابشان هادی، نقی، عالم، فقیه، امین، موتمن، طیب و متوكل است و كنیه شان ابوالحسن است كه به ایشان ابوالحسن ثالث می گفتند.
امام علی النقی (ع) در هشت سالگی به امامت رسیدند و به مدت ۳۳ سال امامت شیعیان را به عهده داشتند. دوران امامت امام هادی با هشت تن از خلفای عباسی همچون متوكل هم زمان بود و بیشتر سال های امامت را در سامرا تحت نظارت حاكمان عباسی گذراندند. آن حضرت به دستور معتز مسموم شدند و در سوم رجب سال ۲۵۴ هجری قمری در سامرا به شهادت رسیدند. امام حسن عسكری (ع) بر پیكر مطهر پدر خویش نماز گزاردند و آن حضرت را بعد از تشییع در منزل خویش به خاك سپردند.


1398/12/08
14:25:50
5.0 / 5
4120
تگهای خبر: تضمین , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس دونی