نامداران زیر سقف چهارسوی هنر

نامداران زیر سقف چهارسوی هنر

به گزارش لباس دونی آثار نامداران عرصه هنرهای تجسمی در كنار جوانان جویای نام زیر سقف چهارسوی هنر بستری را برای مخاطبان فراهم نموده است كه نسل روز گذشته و امروز را در مقابل چشمان خود ارزیابی كنند.



دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، «چارسوی هنر» بخش ویژه گالری ها در نمایشگاه آثار دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر است و برای دومین سال پی در پی در این جشنواره برگزار می گردد و گالری های تهرانی و شهرستانی آثار هنرمندان خویش را در صورت تمایل برای فروش عرضه نموده اند. آثار برجسته ای در بخش هنرهای نو جشنواره تجسمی فجر حضور دارند
آنچه بیشتر در بازدید از بخش چارسوی هنر به چشم می آید آثار هنرمندان شاخص تجسمی است كه در كنار آثار جوانان قرار گرفته است اغلب این آثار به صورت امانی و برای فروش عرضه شده اند.
در بدو ورود به بخش چارسوی هنر گالری صبا با آثار بزرگان هنر تجسمی خودنمایی كند. در گالری صبا ۲۴ اثر از ۲۲ هنرمند شاخص به نمایش درآمده است، آثاری دیدنی از بهرام دبیری، حسین محجوبی، رضا بانگیز، محمود زنده رودی، محمد احصایی، نصرالله افجه ای و... برای اولین بار در دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به دیوار رفته است كه بر اعتبار این جشنواره می افزاید.



فاطمه رضایی، مدیر فروش گالری صبا در پاسخ به این سؤال كه آیا عرضه آثار هنرمندان شاخص در جشنواره فجر و قرار گرفتن جوانان در كنار آنها می تواند به اقتصاد هنر كمك نماید، توضیح داد: حضور آثار هنرمندان شاخص به رونق بیشتر جشنواره فجر و تداوم آن كمك می كند؛وقتی اثری از هنرمند پیشكسوت در جشنواره فجر به دیوار می رود شناسنامه ای برای جشنواره می شود و از سویی قوت قلب برای خریداران آثار هنری است، در كنار اینها وقتی اثر هنرمند جوانی در جشنواره در كنار هنرمند پیشكسوت عرضه می شود اعتباری برای وی می آفریند.
وی تصریح كرد: حضور آثار بزرگان تجسمی در دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی كسب اعتبار برای جشنواره است و به ثبات و تداوم جشنواره كمك خواهد نمود. نگارخانه هم به جوانان اعتبار می دهند كه آثار آنها را در كنار آثار اساتید قرار می دهند.

گالری ایده هم با ۴۰ اثر هنری از هنرمندان پیشكسوت و جوان در كنار هم مثل فرامرز پیل ارام، رضا هدایت، كاظم خراسانی، زهرا عشی و حدیث علی پور و... در چارسوی هنر دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر حضور فعالی دارد. این گالری كه رویكرد حمایتی و آموزشی به هنرمندان جوان دارد آثاری را برای فروش به معرض نمایش گذاشته است.
اسفندیار عبادی، كارشناس هنری در گالری ایده درباره حضور گالری ها در جشنواره هنرهای تجسمی اظهار داشت: حضور گالری ها در جشنواره هنرهای تجسمی می تواند موثر باشد و سبب ارتقای روابط گالری دارها و هنرمندان شود و در عین حال گالری هایی كه از هنرمندان جوان حمایت می كنند و جوانی كه با گالری كار می كند به شكل اصولی تر با كار حرفه ای و تخصصی با گالری ها آشنا می شود.
وی افزود: حضور گالری های تهران در جشنواره فجر در كنار هم در یك فضای متمركز سبب آشنایی بیشتر گالری دارها با هم می شود و از سویی تعامل آنها با یكدیگر را زیاد می كند. یكپارچگی جشنواره فجر در مركز صبا به نفع دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر است.



گالری ترانه باران هم به آثار خوشنویسی اختصاص دارد در این گالری علاوه بر نمایش آثار هنرمندان خط نگار چون یدالله كابلی و علی اشرف صندوق آبادی در كنار موزه رضا مافی قرار داده شده است. این موزه آثار خط و لوازم شخصی و جراید متعلق به این هنرمند خطاط عرضه شده است.
محبوبه كاظمی دولابی، مدیر گالری ترانه باران اظهار داشت: گالری ترانه باران تصمیم گرفته است كه در هر دوره بخشی از وسایل كار و زندگی و در كنار آن یك سری سند از زندگی هنری اساتید را به نمایش بگذارد و یك موزه گالری درست كند تا مردم هم بیشتر با این هنرمندان آشنا گردند. در این دوره هم در جشنواره موزه رضا مافی را برگزار كردیم. در كنار این غرفه البته آثار دیگر خوشنویسان معاصر را هم نمایش داده ایم.
وی افزود: گالری ترانه باران به صورت اختصاصی روی هنر خوشنویسی كار می كند چون گمانمان این است كه خوشنویسی هنر، اجداد و نیاكان ماست و شاید باید بگویم ما صاحب گنجی هستیم كه هنوز قدر آنرا به درستی درك نكرده ایم. تلاش ما در این گالری شناساندن این گنج به مردم است.




بخش چارسوی هنر دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی با عرضه آثار بزرگان هنر ایران و آثار جوانان جویای نام بسیار دیدنی است و علاقمندان تا ۵ اسفند فرصت بازدید از این نمایشگاه را از یاد نبرند.
دوازدهمین جشنواره تجسمی فجر در یك نگاه
دوازدهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر ۲۹ بهمن ماه ۹۸ با حضور هادی مظفری مدیركل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراهیم حقیقی دبیر جشنواره و تعدادی از هنرمندان پیشكسوت و جوان عرصه هنرهای تجسمی در فرهنگستان هنر، موسسه صبا راه اندازی شد.
با توجه به تصمیم شورای سیاستگذاری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی مبنی براینكه هزینه های این آئین به سیلزدگان سیستان و بلوچستان اختصاص پیدا كند ازاین رو مراسم افتتاحیه تنها به بریدن روبان بسنده و بعد از آن حاضران از جشنواره و نمایشگاه برگزاری بازدید كردند.
دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با ۹۰۰ اثر تجسمی در بخش های نقاشی، گرافیك، عكس، مجسمه، سرامیك، ‏خوشنویسی، نگارگری، تصویرسازی، كارتون و كاریكاتور و هنرهای جدید در مجموعه فرهنگی ‏هنری صبا كار خویش را شروع كرد و ‏تا ۵ اسفند به كار خود ادامه خواهد داد.‏
بخش های طوبای زرین، چارسوی هنر، چارخانه (ویژه شهرستانها) و بخش پژوهش، مفاخر و ‏بزرگداشت ها بخش های این دوره از جشنواره تجسمی فجر هستند‎. ‏
۱۱۵ اثر با مبحث بازسازی وقایع تاریخی و اقلیم ها حضور دارند در بخش طوبای زرین ۴۴۸ اثر از ۳۳۸ ‏هنرمند به رقابت با یكدیگر می پردازند. سال جاری برای اولین بار آثار این بخش با نظر شركت ‏كنندگان در معرض فروش هم گذاشته خواهد شد. بخش چارسوی هنر به حضور گالری های ‏تهران و شهرستان و نمایش و فروش آثار هنرمندان این گالری ها اختصاص دارد. بخش ‏چارخانه هم به بخش گفتگوی هنرعكاسی استانها اختصاص دارد.


میان آثار ارسالی شورای هنری جشنواره ۱۲۰ اثر در بخش نقاشی، ۵۰ اثر در بخش عكس، ۲۹ اثر در بخش پوستر، ۳۷ اثر در بخش تصویرسازی، ۵۳ اثر در بخش نگارگری، ۹۷ اثر در بخش خوشنویسی، ۲۲ اثر در بخش كارتون و كاریكاتور، ۱۸ اثر در بخش مجسمه، ۱۲ اثر در بخش سرامیك و ۱۲ اثر در بخش رسانه های هنری انتخاب شدند. ‏
امسال زنان پیشتاز شركت در جشنواره تجسمی فجر هستند و بیشترین آثار ارسالی به ترتیب از استان های تهران، اصفهان و خراسان رضوی به جشنواره رسیده است.
از میان ۳۰۳۲ هنرمند شركت كننده در این دوره از جشنواره، ۱۶۹۲ شركت كننده زن و ۱۳۴۰ شركت كننده مرد هستند. همینطور بر مبنای مدك تحصیلی بیشترین شركت كنندگان را افرادی با كارشناسی و كارشناسی ارشد می سازند كه به ترتیب ۱۴۱۵ نفر از شركت كنندگان دارای مدرك كارشناسی، ۸۳۳ نفر از شركت كنندگان دارای كارشناسی ارشد، ۴۸۶ شركت كننده دارای دیپلم، ۲۴۷ نفر از شركت كنندگان دارای كاردانی، ۶ شركت كننده دارای تحصیلات حوزوی و ۴۵ شركت كننده هم دارای مدرك دكترا هستند.


دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از تاریخ ۲۹ بهمن تا ۵ اسفند در موسسه فرهنگی و هنری صبا برگزار می شود و اختتامیه این رویداد هم نهم اسفند در تالار وحدت برگزار می ‏شود‏.‏


1398/12/05
22:30:48
5.0 / 5
4357
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لباس دونی