مریم مجدلیه به آلمان بازگشت

مریم مجدلیه به آلمان بازگشت

به گزارش لباس دونی مجسمه «مریم مجدلیه» ساخته «آندریا دلا روبیا» مجسمه ساز ایتالیایی دوران رنسانس كه در زمان نازی ها در اختیار «هرمان گورینگ» فرمانده نیروی هوایی ارتش قرار داشت و پس از شكست آلمان به ایتالیا رفته بود، به برلین تحویل داده شد.


به گزارش روزنامه هنر چاپ لندن، این مجسمه در دوران نازی ها در اختیار گورینگ بود و پس از آخر جنگ توسط نیروهای متفقین در خانه او كشف شد. آنها به درستی تشخیص دادند كه این مجسمه ساخته دست آندریا دلا روبیا مجسمه ساز ایتالیایی دوران رنسانس (۱۴۳۵ تا ۱۵۲۵) است، ازاین رو تصور كردند به گورینگ اهدا شده و مجسمه از گالری اوفیتزی در موزه هنر فلورانس ایتالیا سردرآورد.

داریو فرانچسینی وزیر فرهنگ ایتالیا مجسمه مریم مجدلیه را در مراسمی به مونیكا گروترز همتای آلمانی خود تحویل داد تا به صاحبان اصلی آن برگردانده شود. گروترز این اقدام را مثالی خوب از همكاریهای بین المللی در بازگرداندن آثار هنری غارت شده در دوران نازی ها دانست و اظهار داشت: باید این همكاری ها را تقویت نماییم، ما به قربانیان نازی ها بدهكاریم.

مجسمه مریم مجدلیه سرنوشت عجیبی دارد، این مجسمه در اختیار نمایندگی موزه مونیخ ای. اس دری بود كه مالك یهودی آن در سال ۱۹۳۶ مجبور به تعطیلی شركت خود و به حراج گذاشتن مجموعه آثار هنری اش شد. مشخص نیست چه كسی این مجسمه را در آن زمان خرید، اما بعدا گورینگ، فرمانده نیروی هوایی ارتش نازی و از شخصیت های مهم حزب در سال ۱۹۴۱ از كنت ایتالیایی آنرا خرید. مجسمه پس از جنگ دوم جهانی از مركز جمع آوری آثار هنری نیروهای متفقین در مونیخ سردرآورد و به اشتباه در سال ۱۹۵۴ به ایتالیا رفت و تا امروز آنجا ماندگار شد. بر مبنای بیانیه دولت آلمان این مجسمه به سرعت به مالكان و وارثان حقیقی آن بازگردانده خواهد شد.


1398/12/04
13:20:10
5.0 / 5
4638
تگهای خبر: آثار هنری , خرید , گالری , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لباس دونی