رییس ستاد انتخابات كشور:

مجری اصلی انتخابات خود مردم هستند

مجری اصلی انتخابات خود مردم هستند

به گزارش لباس دونی معاون سیاسی وزیر كشور و رئیس ستاد انتخابات در مراسم افتتاح شبكه رادیویی انتخابات با اشاره به آنكه طی ۱۰ دوره گذشته انتخابات مجلس، میانگین معدل مشاركت مردمی بالای ۶۰ درصد بوده است اشاره كرد: در نظام جمهوری اسلامی ایران مجری اصلی انتخابات خود مردم هستند.


جمال عرف در مراسم افتتاحیه رادیو انتخابات بامداد امروز (شنبه۲۶ بهمن ) با تاكید بر آنكه بحث انتخابات در جمهوری اسلامی بحثی اساسی است خاطرنشان كرد: اصل ششم قانون اساسی جمهوری اسلامی اشاره می كند همه امور در جمهوری اسلامی ابتدا بر انتخاب مردم استوار است. اگر به سیره عملی امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری رجوع نماییم این دو بزرگوار هم به شكل مستمر بر مبحث انتخابات تاكید داشتند.
وی در این مراسم در ساختمان شهدای رادیو استودیوی شماره هشت كه با حضور فعالان رسانه ای، تعدادی از دست اندركاران و مسؤلان برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار گردید با ذكر خاطره ای از حضرت امام خمینی(ره) تصریح كرد: ایشان در نوفل لوشاتو در پاسخ به پرسش خبرنگاری كه پرسید اگر شما پیروز شوید چه حكومتی را سر كار می آورید؛ آن جا صحبت از جمهوری اسلامی فرمودند. یعنی جمهوریت در كنار اسلامیت از ابتدا در منظر امام راحل تبلور داشته است.
۴۱ سال تاریخ انقلاب؛ ۳۶ انتخابات و ۸۶۶ میلیون رای مردم
رییس ستاد انتخابات كشور اظهار داشت: بنیانگذار انقلاب اسلامی بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب هم دستور همه پرسی را داده اند و ما در جمهوری اسلامی افتخارمان این است كه در ۴۱ سال تاریخ شكوهمند انقلاب معاصرمان؛ ۳۶ انتخابات را برگزار كرده ایم و ۸۶۶ میلیون رای را مردم در صندوق ها ریختند. این نظامی است كه اساس آن بر انتخاب مردم استوار است و تلاش می كند تا تمامی گام هایش را با مشاركت مردم بردارد.
همین تأثیر را در مقام معظم رهبری می بینیم كه ایشان به شكل مستمر بر مبحث انتخاب؛ انتخاب اصلح و انتخاب مردم تاكید دارند كه آخرین نكته ایشان در فرمایش اخیرشان متبلور بود. جایی كه فرمودند اگر كسی من را هم قبول ندارد برای ایران رای بدهد و این اوج ایثار یك رهبر است كه برای مردمش این گونه صحبت می كند. برای ایشان انتخاب مردم بسیار دارای اهمیت است.
چهار اصل وزارت كشور در راه انتخابات
عرف با ابراز امیدواری از آنكه مردم ایران مثل تمامی دوره ها، حضور حداكثری پای صندوق های رای داشته باشند در تشریح سیاست های كلان وزارت كشور در حوزه انتخابات خاطرنشان كرد: از همان ابتدا كه این كار را شروع كردیم برپایه آموزه های امام و رهبری چهار اصل را برای خود مبنا قرار دادیم و گفتیم انتخابات در جمهوری اسلامی بر چهارپایه مشاركت، سلامت، امنیت و رقابت استوار است.
وی افزود: در این ۱۰ ماهه كه ستاد انتخابات كشور شكل گرفت و كارهایی كه تا به امروز انجام داده، شاهد شكل گیری ستادهای انتخاباتی در تمامی استان ها هستیم و شخص وزیر كشور به همراه من با رصد فعالیت ستادها به شكل حضوری مدام بر تحقق آن چهار اصل تاكید داشته و داریم.

اهمیت بالای مشاركت مردمی از دیدگاه نظام
معاون سیاسی وزرات كشور با تاكید بر آنكه بحث مشاركت بحث جدی و اساسی است با اشاره به تخصیلات خود در حوزه جامعه شناسی سیاسی اظهار داشت: به علت سابقه تحصیلی و پژوهشی با بعضی از آراء و عقاید آشنا هستم. برخی عنوان می كنند چرا مشروعیت و مقبولیت خویش را به میزان مشاركت گره می زنید در حالیكه در دنیای امروز مشاركت های پایین هم مورد قبول است.
برخی از جامعه شناسان معاصر می گویند هرچقدر جامعه مدرن تر شود، هرچقدر سطح سواد، دانش و علم مردم افزایش پیدا كند فاصله بین آدم ها و نامزدها كمتر می شود. ولی ما در جمهوری اسلامی این مورد را پذیرفتیم و به آن ایمان داریم حضور مردم بدون هیچ تردیدی اثرگذار می باشد و بر همین مبنا است كه بر بحث مشاركت مردمی تاكید داریم.


میانگین مشاركت مردم در اتخابات مجلس بالای ۶۰ درصد بوده است
به گفته رئیس ستاد انتخبات كشور؛ در این سی و شش انتخاباتی كه تاریخ انقلاب كشورمان آنرا تجربه كرده است؛ میانگین حضور مردم ۶۳ درصد بوده است. در ۱۰ دوره انتخابات مجلس میانگین مشاركت ۶۰.۵ درصد بود بنابراین ما از ابتدا در وزارت كشور جهت گیری خویش را رسیدن به میانگین ۱۰ دوره قرار دادیم كه باید در این راه حركت نماییم.
برگزاری انتخابات همواره بر عهده مردم بوده
عرف با اشاره به آنكه سلامت انتخابات خواسته مردم است تصریح كرد: مقام معظم رهبری هم بارها تاكید فرمودند اصل مهم حق الناس است. همه ما كه با ادبیات دینی آشنا هستیم می دانیم كه حق الناس چیست؛ یعنی خداوند از حق خود می گذرد ولی از حق مردم نمی گذرد. پس وظیفه من است كه باید امانت دار مردم باشم.
وی افزود: وزیر كشور طی جلسات مختلف با استانداران مدام بر این مسئله تاكید داشتند كسی حق ندارد دو اصل قانون مداری و بی طرفی را كم رنگ كند. در این انتخابات ما همه مجریان در سراسر كشور عهد بستیم كه امانت دار مردم باشیم، قانون را رعایت نماییم و درعین حال باید بی طرف باشیم. در جمهوری اسلامی مجری اصلی انتخابات مردم هستند.
عرف با طرح این پرسش كه هیات اجرایی انتخابات كشور چه كسانی هستند؟ اظهار داشت: افراد حقیقی و واقعی، استاد دانشگاه، فرهنگی، بازاری، كارگر یا سایر صنوفی كه حضور دارند. این افراد متولی اصلی انتخابات هستند. این مردم هستند كه رای را از مردم می گیرند، اینها بر عهده فرماندار، استاندار و بخشدار نیست! ما حداكثر كاری كه در ستاد نماییم حضور برای راهبری مسیر است و این مردم هستند كه پای صندوق حضور دارند كه سرنوشت خود و نظام جمهوری اسلامی ایران را مهین كنند.
وی افزود: بیشتر از یك میلیون نفر در این دوره در شعب فعالیت خواهند داشت و تمام این افراد از خود مردم هستند كه از مردم دیگر رأی می گیرند. پس ازاین رو اساساً مجری اصلی انتخابات خود مردم است.


برنامه های رادیو انتخابات با شعار صدای جمهور، طنین همدلی، حضور و حماسه، از ۲۳ بهمن به شكل آزمایشی روی موج اف. ام ردیف ۹۵.۵ مگاهرتز شروع شد و بامداد امروز (شنبه ۲۶ بهمن) مصادف با میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و پاسداشت مقام مادر و زن با حضور مسؤلان معاونت صدا، جمال عرف معاون سیاسی وزارت كشور و رئیس ستاد انتخابات كشور به شكل رسمی این شبكه رادیویی راه اندازی شد.
رادیو انتخابات با هدف بسترسازی، تسهیل و هم افزایی ملی برای برگزاری انتخابات تراز انقلاب اسلامی بر روی موج fm ردیف ۹۵/۵ مگاهرتز از روز شنبه ۲۶ بهمن تا چهارم اسفند ماه به فعالیت خود ادامه می دهد.منبع:

1398/11/26
15:17:29
5.0 / 5
4251
تگهای خبر: موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لباس دونی