نشست ۱۰ روز با عكاسان برگزار شد

كوشش برای آوردن متفاوت ها زیر یك چتر

كوشش برای آوردن متفاوت ها زیر یك چتر

لباس دونی: سیف الله صمدیان در نشست خبری هفتمین همایش ۱۰ روز با عكاسان اظهار داشت كه با وجود اینكه می شد این رویداد را مانند نمایشگاه مطبوعات برگزار نكنیم، اما ما اهتمام می كنیم این چراغ خاموش نشود.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، انجمن عكاسان ایران با مشاركت انجمن های تخصصی عكاسی، هفتمین همایش «۱۰ روز با عكاسان» را ۱۴ تا ۲۳ آذر ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می نماید. این دوره در بخش های نمایشگاه، نشست تخصصی، كارگاه آموزشی، به سمت نگاه شخصی و بخش ویژه برگزار می گردد.
نشست خبری این رویداد شنبه (۱۰ آذر ماه) در ساختمان شماره ۲ خانه هنرمندان ایران برگزار شد؛ در ابتدا سیف الله صمدیان ـ رییس هیات انجمن عكاسان ایران ـ در سخنانی اظهار نمود: شاخص ترین چیزی كه امسال می توانیم بگویم و تغییری كه سپس ۴۰ سال انتظار، اتفاق افتاده این است كه دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سر جای درست خودش قرار گرفت. قرار شد همان چیزی كه باید انجام می دادند را انجام بدهند و از دولت سلب مسوولیت شود. به هیچ وجه در وظایف وزارت ارشاد این نیست كه مجری رویدادهای هنری باشد.
او افزود: حمایت و نظارت چیز دیگری است و اجرا موردی بود كه سال هاست انجمن های تخصصی هنری به دنبال آن بودند. آنها می خواستند به این هدف برسند كه اگر دولت می خواهد نظارتی داشته باشد در همان حد بماند و اجرا را به دست كسانی بدهند كه همه اهل و محرم فرهنگ و هنر این كشور هستند. حتی شروع جدی این ۱۰ روز خیلی دیر به لحاظ نداشتن اسپانسرهای مناسب شروع شد. ما به شكلی از حمایت رسیدیم كه حمایت اصلی را از اداره كل هنرهای تجسمی شاهد بودیم. امیدوارم انجمن های دیگر سال آینده بی ینال خودرا در زمان خودش داشته باشد.
صمدیان با اشاره به انجمن های تخصصی عكاسی اظهار نمود: دلخوشی دیگرم وجود یك چتر خانوادگی بالای سر عكاسان ایران است كه شامل هفت انجمن میگردد. این هم خوشی است و هم بسیار حساس است كه در كنار هم با همه تفاوت ها، جمع شویم. به نظر من عكاسی در جهان امروز ابرقدرت ترین هنر تصویری جهان است. ما میلیون ها عضو غیررسمی داریم كه مجبوریم از تمام فریم به فریم آنها حمایت نماییم. عكاسی هنر بطنی شده در دل جامعه است. ما مجبوریم جدای از شیطنت های اینترنتی به مسائل هنری و كیفی تصاویر موبایلی دقت كنیم.


رییس هیات مدیره انجمن هنرمندان عكاس از برخی موارد گله كرد و اظهار داشت: آن هایی كه باید به خاطر بودجه های بالایشان به ما كمكی می كردند در كار ما كارشكنی می كردند. كل بودجه همه انجمن ها برای بی ینال ها به اندازه یك فیلم سینمایی امروز ایران نیست كه ۳ تا ۵ میلیارد خرج آن است. همه ما انتظار داریم بی ینال ها به موقع برگزار گردد. در این دوره ظاهرا و امیدوارم باطنا، درصدی بودجه بالا رفته و قرار شده به انجمن ها حمایت اولیه مالی كه وظیفه دولت می باشد، تزریق شود. ما نباید برای گذران طبیعی امور اجرایی خودمان از جیب خودمان سرمایه گذاری نماییم.
صمدیان در ادامه صحبت های خود بیان كرد: پارسال از سازمان فرهنگی هنری شهرداری لطمه مالی بدی خوردیم. ما از ریاست سازمان رضایت و تایید اولیه را گرفتیم؛ متاسفانه تا امروز نامه ای كه رد و بدل شد انجام نشد و ریاست جدید هم گفت چون قرارداد امضا نشده ما نمی توانیم كاری انجام بدهیم. یعنی رقم ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون به دست ما نرسید و از نظر اقتصادی در شرایط نامناسبی كار را پیش بردیم.
او اشاره كرد: با وجود اینكه می شد این رویداد را مانند جشنواره مطبوعات برگزار نكنیم اما ما اهتمام می نماییم این چراغ خاموش نشود.
صمدیان هدف از تشكیل ۱۰ روز با عكاسان را اینگونه توضیح داد: ما هفت انجمن مطبوعاتی، انقلاب، میراث، تبلیغاتی، تئاتر، سینما و انجمن عكاسان ایران هستیم. ۱۰ روز با عكاسان چكیده سالانه هر انجمنی را مشخص می كند.
مجید ناگهی ـ دبیر این رویداد ـ باز اظهار داشت: همایش «۱۰ روز با عكاسان» با شعار كلی عكاسی، فرهنگ و جامعه در ادوار گذشته و این دوره برنامه های خودش را جهت دهی می كند.
با این وجود امسال رویكرد ما در بخش نگاهی به خود رویكرد «چهره ایران» را انتخاب نمود. در این مسیر با این عنوان كلی برنامه ای طراحی و برای انجمن ها دعوتنامه ای ارسال شد و ما تحت عنوان این پروتكل از انجمن ها خواستیم نشست ها و برنامه هایی طراحی نمایند.
او افزود: ما در بخش ویژه چند برنامه داریم. ما عنوان «بخش نگاه شخصی» را به «به سوی نگاه شخصی» تغییر دادیم و در این زمینه چهار سخنرانی داریم كه به تبیین فضا و شرایط داشتن نگاه شخصی می پردازند. جلسات گالری ها توسط انجمن ها طراحی شده است. همین طور بخش دانشگاهی خواهیم داشت كه مغفول مانده بود اما امسال یك گالری مجزا به آن اختصاص داده شده است و پایان نامه های عكاسی بررسی میگردد. ما می خواستیم حلقه وصلی بین دانشگاه و این همایش را داشته باشیم.


ناگهی اظهار نمود: برنامه «در جستجوی راهی نو» باز شامل سخنرانی های ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ای است و افرادی كه تجربه عكاسی دارند و می توانند نكاتی را در این زمینه بگویند. این افراد لزوما عكاس نیستند. ما می خواستیم در برگزاری همایش ۱۰ روز با عكاسان از شكل سنتی خارج شویم.
دبیر این رویداد همین طور توضیح داد: امسال فراخوانی اعلام گردید تا از توانایی نهفته در دانشجویان استفاده نمائیم. ما در بخش نمایش محتوا و نمایش، عنوان جدید حضور پادكست ها و رادیو اینترنتی را به همایش اضافه كردیم. شماره صفر آن چندی قبل منتشر گردید و امشب شماره یك آن منتشر خواهد شد كه برای ارتباط گسترده تر بتوانیم از آن استفاده نمائیم.

در بخش دیگر این نشست صمدیان بیان كرد: بزرگترین لطمه ای كه اواخر خوردیم آوردن جشنواره تجسمی به جای بی ینال ها بود كه ضرر داشت. این كار نتیجه ایده آلی برای ما نداشته است. این مورد اصلاح گردید كه امیدوارم این اصلاح ادامه داشته باشد.
وی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره مبلغی كه از طرف وزارت ارشاد به انجمن های هنری پرداخت شده، اظهار نمود: تنها موردی كه به حساب ما رسیده ۵۰ میلیون پول ستادی پرداخته شده است. ۱۵۰ میلیون مقرر است به ما برای ۱۰ روز با عكاسان داده شود.


ناگهی باز اظهار داشت كه ما با سخت گیری هایی برای عكاسان مستند اجتماعی روبرو می باشیم و به همین علت عكاسی های زیرزمینی به وجود آمده است. امید ما به این است روی نقاط ضعف دست گذاشته و به مسئولان بیشتر یادآوری شود.1397/09/10
01:04:51
5.0 / 5
4425
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لباس دونی