گام به گام با تئاتر فجر؛

روزهای آغازین جشنواره تئاتر فجر با گام های آهسته

روزهای آغازین جشنواره تئاتر فجر با گام های آهسته

به گزارش لباس دونی سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر در حالی از فردا (پنجشنبه، دهم بهمن) فعالیت خویش را آغاز می كند كه در ۲ روز نخست تنها ۶ نمایش به صحنه می رود.


سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از روز پنجشنبه فعالیت خویش را به مدت ۱۰ روز آغاز می كند و نمایش هایی بعنوان افتتاح این رویداد هنری به صحنه خواهند رفت. بر این اساس روز پنجشنبه ۱۰ بهمن ماه سه نمایش در بخش بعلاوه فجر به صحنه می رود كه از میان آنها دو نمایش در بخش رقابتی حضور دارند.
نمایش چنگار به نویسندگی و كارگردانی علی بیگدلی ساعت ۱۷ به مدت ۴۵ دقیقه در تماشاخانه شانو اجرا خواهد داشت و همینطور نمایش مردی كه نوشته پیتر بروك و ماری هلن و كارگردانی رضا مولایی ساعت ۱۷: ۳۰ به مدت ۷۰ دقیقه در تماشاخانه دیوار چهارم به صحنه می رود كه این دو نمایش در از تهران در بخش مسابقه بعلاوه فجر حضور دارند.
همچنین نمایش مرگ در می زند نوشته وودی آلن و كارگردانی شاهین رمضانی از تهران ساعت ۱۹ به مدت ۴۵ دقیقه به زبان انگلیسی در تماشاخانه ایران تماشا به اجرای نمایش می پردازد و در این جشنواره تنها یك اجرا دارد و در بخش رقابتی هم شركت نكرده است. نمایش محیطی بیا جلوتر نوشته حسین برفی نژاد و كارگردانی سجاد باقری در عمارت نوفل لوشاتو به صورت غیر رقابتی اجرا می شود.

چهار نمایش در دومین روز جشنواره
چهار نمایش روز جمعه (۱۱ بهمن ) در بخش بعلاوه فجر اجرا خواهند داشت كه همه آنها به صورت رقابتی در این بخش حضور دارند و نمایش مردی كه و بیا جلوتر همانند روز پنجشنبه اجرا خواهند داشت.
نمایش پنج جهت اصلی به نویسندگی حامد اوصانلویی و كارگردانی مرضیه رجبی از تهران ساعت ۱۹ در تماشاخانه ایران تماشا و خرس نوشته آنتوان چخوف و كارگردانی كیوان ضهرابی از تهران ساعت ۲۱ به مدت ۸۰ دقیقه در خانه نمایش مهرگان
بیگدلی كه روز پنجشنبه نمایش چنگار را به صحنه می برد روز جمعه هدایت نمایش ۱۲ روز را ساعت ۱۷ در تماشاخانه شانو بر عهده دارد كه به مدت ۷۵ دقیقه اجرا می شود و در بخش مسابقه بعلاوه فجر هم حضور دارد.
سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند از روز پنجشنبه ۱۰ بهمن شروع شده و شامگاه ۲۱ بهمن ماه به كار خود آخر خواهد داد. فراخوان این دوره از جشنواره تیرماه سالجاری منتشر گردید كه در متن آن آثار را در بخش های صحنه ای، نمایش های خیابانی، دیگرگونه های اجرایی، تئاتر ملل، مسابقه نمایشنامه نویسی، مسابقه و نمایشگاه عكس و پوستر تئاتر، كارگاه ها و نشست های تخصصی و بخش بعلاوه فجر به صورت رقابتی و غیررقابتی به صورت تفكیك شده پذیرفت.
بر همین مبنا آثار پذیرفته شده در بخش پوستر و عكس تئاتر در نمایشگاه لحظه قطعی از ۵ تا ۱۵ بهمن ماه سالجاری در خانه هنرمندان ایران برپا و ۵۹ عكس از ۴۹ عكاس و ۶۰ پوستر از ۳۵ طراح به معرض نمایش گذاشته شده است.
پس از حواشی انصراف ها هم از ۳۰ اثر بخش رقابتی ۲۲ نمایش و از ۲۷ اثر بخش غیررقابتی ۱۵ اجرا در جشنواره حضور دارند. همینطور از هفت اثر بخش بین الملل شش اثر اجرا خواهند كرد. در این میان یك اثر به ۲۲ نمایش بخش خیابانی و در بخش رادیو نمایش هم یك اثر به ۱۰ نمایش قبلی اضافه شده است كه این دو نمایش جدید ویژه سردار شهید قاسم سلیمانی و سانحه دیدگان هواپیما اختصاص دارد.


1398/11/09
15:26:09
5.0 / 5
4400
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لباس دونی