انقلاب مشروطه از دریچه نقاشی قهوه خانه ای

انقلاب مشروطه از دریچه نقاشی قهوه خانه ای

لباس دونی: نویسنده فیلم سینمایی «مصادره»، ساخت فیلم مستند فرمیك «فرمایش مردم عادی» را به انتها رساند كه روایتی از انقلاب مشروطه از دریچه نقاشی قهوه خانه ای است.موضوع اصلی مستند «فرمایش مردم عادی» نقاشی قهوه خانه است. سبكی از نقاشی كه اواخر قرن سیزدهم تا نیمه های قرن چهاردم هجری در جای جای ایران رواج پیدا كرد و مشتری آن هم مردم عادی بودند.

نقاشی قهوه خانه، برخلاف سایر سبك های هنری، متكی بر سفارش و نیاز مردم كوچه و بازار بود و نقاش بجای روزی خوردن از جوار اربابان و ملاكان، از دست مردم عادی دستمزد كار خودرا می گرفت. اما این مستند از گزارش ساده موضوع خود پرهیز می كند و این سبك نقاشی را از دریچه یكی از مهمترین اتفاقات مهم تاریخ معاصر ایران یعنی انقلاب مشروطه و حواشی پیرامون ان بررسی می كند چونكه منتقدان مشروطه همواره بزرگترین عیب مشروطه را خاص بودن و به اصطلاح نخبه گرایی آن دانسته اند و برخی گفته اند كه مشروطه انقلاب فرهیختگان و دیوان سالاران بود. اما این مستند به بهانه سیر تحولی نقاشی قوه خانه ای به بررسی انقلاب مشروطه می پردازد.

تولید فیلم مستند «فرمایش مردم عادی» از شروع سال ۹۸ شروع شده بود و اخیرا در یك نسخه ۴۰ دقیقه ای آماده نمایش شده است.

علی فرقانی قبل از این مستندهایی چون «كارت پستالی از آسمان» و «بازگشت به سرزمین مقدس طوی» را كارگردانی كرده و نویسنده فیلمنامه فیلم سینمایی «مصادره» است.

فیلم مستند «فرمایش مردم عادی» به تهیه كنندگی مهدی مطهر و كارگردانی علی فرقانی بعد از پشت سر گذاشتن مراحل پژوهش و تولید، اخیرا آماده نمایش شده است.منبع:

1398/10/23
21:59:21
5.0 / 5
4822
تگهای خبر: نقاشی‌ , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس دونی