وزیر فرهنگ:

ساختار نظام ارتباطات ایران نمی تواند محلی باقی بماند

ساختار نظام ارتباطات ایران نمی تواند محلی باقی بماند

به گزارش لباس دونی ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: ارتباطات در جهان از ˮنظام محلیˮ به ˮنظام فرامحلیˮ توسعه یافته بنابراین ساختار نظام ارتباطات ایران دیگر نمی تواند ˮمحلیˮ باقی بماند.


سید عباس صالحی روز پنجشنبه در مراسم پایانی چهارمین جشنواره رسانه ای ابوذر خراسان رضوی در مشهد اضافه كرد: بر این اساس اگر بخواهیم در قفس جغرافیا باقی بمانیم حتما جنگ رسانه ای را باخته ایم.
وی افزود: نظام رسانه ای دیگر نمی تواند فقط به صورت "تك رسانه " فعالیت كند. فضای ارتباطات فقط می تواند در فضای "چند رسانه ای شبكه ای" مفید باشد. نظام رسانه ای از ارتباط یك سویه به ارتباط دوسویه در حال حركت است كه باید این اتفاقات را به رسمیت شناخت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: اگر در قفس جغرافیا باقی بمانیم حتما جنگ رسانه ای را باخته ایم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همینطور اظهار داشت: جشنواره ابوذر فرصت توجه به موضوعات ملی و استانی را بوجود می آورد. رسانه ركن مقرب توسعه است بنابراین اگر خراسان رضوی در برنامه ریزیهای خود از رسانه ها به خوبی استفاده نماید مسیر توسعه استانی و منطقه ای را هموارتر كرده است.
وی ادامه داد: خراسان رضوی بعنوان دومین قطب رسانه ای كشور مورد توجه بوده و وضعیت فضای رسانه ای در این استان نشانگر جایگاهی رفیع و اثرگذار می باشد.
ایران در جنگ جامع رسانه ای قرار دارد
صالحی افزود: نظام جمهوری اسلامی همواره مورد غضب دشمنان بوده بنابراین هر روز كینه های دشمن غلیظ تر شده و اینك جنگ روانی وسیع و جامع رسانه ای را ضد ایران شكل داده است.
وی اظهار داشت: هر روز شاهد جنگ روانی جدی رسانه ای ضد انقلاب، نظام جمهوری اسلامی و كشور ایران هستیم. این جنگ رسانه ای جنگی واقعی و سهمگین تر از جنگ اقتصادی با تاثیرات نامرئی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی "تخریب وحدت ملی، قراردادن نهادهای حاكمیت در مقابل یكدیگر، از بین بردن بنیانهای مشاركت مردمی و مردم سالاری دینی" را محورهای هدف دشمنان نظام جمهوری اسلامی در جنگ روانی رسانه ای ضد ایران ذكر و بیان كرد: هم اینك در چنین شرایطی ایران در آستانه انتخاباتی بزرگ قرار دارد كه در آن هر تك رای مردم برای حفظ استقلال كشور به اندازه یك موشك اثرگذار است.
ایران در برخورداری از تلفن همراه رتبه ۱۵ جهان را دارد و در ثبت دامنه اینترنتی جزو چهار كشور برتر دنیا است
وی اضافه كرد: بر این اساس باید كوشش كرد توطئه دشمنان برای كاهش مشاركت مردم در انتخابات آتی خنثی شود چونكه دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می كوشند بذر امید را در كشورمان نابود كنند. رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به همین خاطر در قالب "بیانیه گام دوم انقلاب" بر امید و نگاه خوش بینانه به آینده تاكید دارند.
صالحی افزود: نظام رسانه ای ایران در این شرایط حساس باید شبكه رسانه ها و تاثیرگذاری دشمن را در این حوزه خنثی كند. در عصر كنونی نظام ارتباطات رسانه ای تغییرات قابل توجهی داشته و در سطح جهان در گیرودار تغییرات گسترده ای قرار دارد كه باید مورد توجه باشد.
وی اظهار داشت: بعنوان نمونه در حوزه گوشیهای هوشمند سال ۲۰۱۴ میلادی حدود چهار میلیارد گوشی هوشمند در سطح جهان وجود داشت اما آمار كنونی آن افزون بر شش میلیارد گوشی هوشمند شده بنابراین شاهد تحولات قابل توجهی در حوزه های نرم افزاری و سخت افزاری هستیم.
صالحی: نظام رسانه ای ایران باید تغییرات گسترده نظام ارتباطات جهانی را مورد توجه قرار دهد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه كرد: همینطور جایگاه صوت و تصویر در مبنای نظام رسانه ای تغییر جدی نموده است. در جریان ترافیك داده در سال ۲۰۱۴ سهم صوت و تصویر حدود ۳۷ درصد بود اما سال ۲۰۱۸ میلادی این سهم به ۷۹ درصد رسید كه نشانگر گسترش جهشی سهم صوت و تصویر در فضای نظام ارتباط جهانی است.
وی افزود: سهم شبكه های اجتماعی هم ظرف دهه اخیر در فضای جهانی تغییر قابل توجهی داشته بطوری كه تعداد كابران اجتماعی در سطح جهان سال گذشته به سه میلیارد و ۴۸۰ میلیون نفر رسید. این آمار نسبت به سال پیش تر ۹ درصد بیشتر شده است.
صالحی همینطور به ۷۲ میلیون مشترك اینترنت در ایران اشاره و بیان كرد: در حالی ضریب كنونی نفوذ اینترنت در كشورمان ۸۸.۸۶ درصد و سهم تلفن همراه از آن ۷۳ درصد است كه سال ۱۳۹۲ همین ضریب ۲۰ درصد بود.
وی اظهار داشت: بر این اساس ایران هم اینك در برخورداری از تلفن همراه رتبه ۱۵ جهان را به خود اختصاص داده و در ثبت دامنه اینترنتی هم جزو چهار كشور برتر دنیا است.
آثار برتر رسانه ها و خبرنگاران خراسان رضوی امروز در مراسم پایانی چهارمین جشنواره رسانه ای معرفی شده و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تقدیر قرار گرفتند.
آثار برتر رسانه ها و خبرنگاران از میان دو هزار و ۳۸۴ اثری كه به دبیرخانه جشنواره ابوذر عرضه شده بود انتخاب و معرفی گشتند. ۶۲ درصد این آثار مربوط به فعالان رسانه ای مشهد بقیه آن متعلق به رسانه ها و خبرنگارن محلی دیگر نقاط خراسان رضوی است.
ضریب نفوذ اینترنت در ایران با ۷۲ میلیون مشترك ۸۸.۸۶ درصد و سهم تلفن همراه از آن ۷۳ درصد است
وی اظهار داشت: بر این اساس ایران هم اینك در برخورداری از تلفن همراه رتبه ۱۵ جهان را به خود اختصاص داده و در ثبت دامنه اینترنتی هم جزو چهار كشور برتر دنیا است.
دو هزار خبرنگار در رسانه های خراسان رضوی فعالند. ۶۰۰ نفر آنان در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت نام شده ۱۵۰ نفرشان هم از حمایت بیمه ای وزارتخانه بهره مند هستند.


1398/10/05
15:14:12
5.0 / 5
4353
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لباس دونی