وزیر فرهنگ:

۷۲ هزار عنوان فعالیت در كانون های فرهنگی مساجد كشور انجام شد

۷۲ هزار عنوان فعالیت در كانون های فرهنگی مساجد كشور انجام شد

به گزارش لباس دونی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: 72 هزار فعالیت از طرف كانون های فرهنگی و هنری مساجد كشور در یك سال و نیم گذشته انجام شده است.


سید عباس صالحی روز جمعه در نشست فعالان قرآنی و اعضای كانون های فرهنگی و هنری مساجد استان مركزی و هنرمندان شهرستان خمین در سالن اجتماعات بیت تاریخی امام خمینی(ره) اضافه كرد: بخش بزرگی از این اتفاقات بر طبق مشاركت مسئولان این كانون ها و برمبنای حركت های مردمی انجام شده است.
وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حد مقدورات خود كارهای این كانون ها را در سطح كشور پیگیری می كند و بر طبق اقدامات این وزارتخانه هفت هزار فعال قرآنی در كشور از خدمات بیمه بهره مند هستند.
صالحی رویكرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را پشتیبانی از فعالان قرآنی دانست و اضافه كرد: یكهزار و ۵۰۰ فعال قرآنی در ۲ سال اخیر تحت پوشش خدمات بیمه قرار گرفتند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در ۲ سال قبل بیمه شدگان عضو صندوق هنرمندان از ۲۸ هزار نفر به ۴۲ هزار نفر افزایش یافت و منابع مالی این حوزه ۲ برابر افزایش یافت.
وی با اشاره به اینكه ۹۰۰ میلیارد ریال بودجه قرآنی امسال به مراكز مختلف تخصیص یافته است، اشاره كرد: نگاه دولت و مجموعه كسانی كه در فضای حاكمیت هستند به حوزه قرآن، ایجابی است و در سند مهندسی كشور و گزارش منابع قرآنی، با پرهیز از بحث های جناحی، تمام فعالان این حوزه حمایت شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در یك سال و نیم اخیر اتفاقات خوبی در كانون های فرهنگی مساجد افتاده و تصویب اساسنامه كانون ها در شورای انقلاب فرهنگی و ابلاغ آن توسط رئیس جمهور، سبب قانونمندی این كانون ها شده است.
وی شورای سیاستگذاری كانون های مساجد را فرصتی برای هم افزایی دانست و اضافه كرد: تفاهم نامه ها با بسیج در حال اجرایی شدن است تا از ظرفیت شورای سیاستگذاری استفاده گردد و در حوزه كانون های مساجد شاهد امید تازه هستیم.
صالحی اضافه كرد: یكهزار و ۱۱۸ میلیارد ریال تفاهم نامه بین ارزش طرح های این وزارتخانه و استانداری مركزی در حوزه زیرساخت ها و ایده ها است.
وی افزود: ۹۰۰ میلیارد ریال در حوزه زیرساخت، ۲۷ میلیارد ریال در حوزه دینی و قرآنی، ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال در حوزه هنری و سینمایی، یك میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در حوزه فرهنگی و ادبی و ۱۷ میلیارد ریال برای پشتیبانی از هنرمندان مصوب شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: علی رغم مشكلات اعتباری دولت، تلاش می شود تا در ۲ سال باقیمانده از دولت دوازدهم، پشتیبانی از فضاهای فرهنگی و هنری افزایش یابد.
هنر ارتباطی امام از اعتماد وسیع به مردم بود
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینكه امام با پشتوانه قرآن عظمت یافت و نهضت بزرگ اسلامی به پشتوانه روح امام به نتیجه رسید، اظهار داشت: هنر ارتباطی امام از اعتماد وسیع به مردم بود و به مسئولان درس باور كردن اقشار مختلف مردم را دادند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه كرد: هنرمندی امام از خاصیت دیگر ایشان است و هنر ارتباطات امام با وجود اینكه در دانشكده ارتباطات و واحدهای رسانه را نگذرانده بودند، چنان بود كه با مردم همراه بود.
صالحی اظهار داشت: مردم نیز ایشان را به راحتی پذیرفتند و باور كردند و احساس كردند كه امام نقش اعتلای جامعه اسلامی را بر عهده دارد.
وی افزود: بنیانگذار انقلاب اسلامی از سال 42 نهضت خودرا شروع كرد و مردم را با خود به همراه داشت و هیچگاه به مردم خود پشت نكرد و مردم را در ایام سخت باور داشت و به مردم امیدوار بود.
صالحی اشاره كرد: امام هنرمندی با خلاقیت هنری در فضاهای مختلف و حمایت ایشان از خلاقیتهای هنری مسیر وسیعی از از هنرها را تجدید كرد.
وی با اشاره به 17 سفر استانی افزود: در این سفرها دغدغه ها و پیشنهادات هنرمندان شفاف شد و در این راستا اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است
وضعیت فرهنگی شهرستان خمین
فرماندار خمین نیز در این جلسه اظهار داشت: این شهرستان هنرمندان فاخری دارد اما فراهم نبودن زیرساختاهای فرهنگی و هنری مشكلاتی را برای آن به وجود آورده است.

احمد طهرانی نبود نگارخانه برای نمایش آثار هنری هنرمندان را از مشكلات هنری خمین عنوان نمود و اظهار داشت: این شهرستان ظرفیت خوبی برای تعزیه خوانی دارد و تا كنون ۶ تعزیه در این شهرستان برگزار شده اما تعزیه خوان ها جایگاهی برای ارائه هنر خود ندارند.
وی با اشاره به فعالیت ۱۴ موسسه قرآنی در خمین افزود: چهره های علمی، فرهنگی و هنری از این شهرستان در رشته های هنری موسیقی، نمایش، ادبی و خوشنویسی در كشور فعالیت دارند.
طهرانی اظهار داشت: كتابت قرآن كریم، تربیت خردسال ترین استاد ممتاز خوشنویسی در خمین از افتخارات خوشنویسی این شهرستان است.
وی ادامه داد: بیشتر از یكصد عنوان كتاب در زمینه های تاریخی، علمی، ادبی، حقوقی و روان شناسی از طرف پژوهشگران و نویسندگان خمین چاپ شده است.
وی گفت: خمین بعنوان زادگاه بنیان گذار انقلاب اسلامی یكهزار شهید تقدیم نظام اسلامی كرده و ۲ هزار و ۵۰۰ جانباز و ۹۰ آزاده نیز در دوران دفاع مقدس تقدیم انقلاب كرده است.
لزوم شناخت ابعاد مختلف شخصیت امام خمینی (ره)
امام جمعه خمین نیز در این جلسه برلزوم شناخت ابعاد مختلف شخصیت امام خمینی (ره) اصرار كرد و اظهار داشت: مطالعه كتابهای ایشان بخش كوچكی از شخصیت بنیانگذار انقلاب اسلامی را نمایان می كند.
حجت الاسلام سید علی حسینی پور اضافه كرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بین تمام وزارتخانه ها جایگاه مهمی دارد چونكه بر دیگر وزارتخانه ها موثر است.
وی اشاره كرد: باید جلوی ورود ضد ارزش ها و كتاب های بی محتوا به كشور گرفته شود و ارزش های اسلامی در جامعه ترویج شود.منبع:

1398/09/22
14:05:35
5.0 / 5
4650
تگهای خبر: آثار هنری , خدمات , خلاقیت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لباس دونی