نمایشگاه فرهنگی-هنری ایران در تركمنستان

نمایشگاه فرهنگی-هنری ایران در تركمنستان

لباس دونی: با حضور تعدادی از هنرمندان خراسانی، نمایشگاه فرهنگی ایران با ارائه آثاری در رشته های مختلف هنری همچون صنایع دستی، خطاطی و موسیقی در شهر مرو تركمنستان افتتاح می گردد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، «مرو» شهری با قدمت ۲۰۰۰ ساله است. از دیرباز تابحال جایگاه والایی در خاك خراسان بزرگ داشته و این اهمیت پس از میزبانی از قدوم پر بركت حضرت رضا مقابل السلام در دوران ولایت عهدی ایشان دو چندان شده است.

اهمیت شهر باستانی مرو در آسیای میانه و موقعیت خاص آن به سبب قرار گرفتن در راه جاده ابریشم بر كسی پوشیده نیست، نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با عنایت به همین پیشینه باشكوه و توجه امروز شیفتگان خاندان نبوی به قدمگاهی موسوم به «قزل امام مقابل السلام» یا همان «امام طلایی معروف در نزد تركمن ها» درصدد است؛ اولین نمایشگاه فرهنگی كشورمان را روز شنبه (۲۳ آذر ماه) در محل تالار كمینه شهر مرو تركمنستان افتتاح كند.

در این نمایشگاه دو روزه كه با حضور سید محمد احمدی -سفیر ایران در عشق آباد- و تعدادی از مقامات استان مرو برگزار می شود، هنرمندان بومی كشور در رشته های مختلف صنایع دستی همچون فیروزه كوبی، میناكاری، خاتم كاری، قلم زنی، كاشی كاری، ترمه دوزی به ارائه آثار خواهند پرداخت.

همین طور در كنار نمایش این محصولات هنری، نمایشگاه آثار برجسته خطاطی هنرمندان استان خراسان شمالی و همین طور كارگاه آموزش خطاطی با حضور عباسعلی تیمورزاده از خطاطان نامی بجنوردی دایر خواهد بود.

بر طبق گزارش رایزنی فرهنگی كشورمان در تركمنستان، نمایشگاه فرهنگی-هنری ایران با اجرای مشترك گروه چهارده نفره هنرهای آیینی «جایلان» اعزامی از خراسان شمالی، گروه موسیقی «علی آبادی» دعوت شده از قوچان و مشاركت برخی از هنرمندان تركمنستانی در تالار «كمینه» به كار خود اختتام خواهد داد.

نمایشگاه یاد شده، به دنبال گسترش روابط فرهنگی دو كشور ایران و تركمنستان، با همكاری وزارت فرهنگ تركمنستان در شهر مرو بر گزار می شود.

منبع:

1398/09/21
15:40:08
5.0 / 5
4832
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لباس دونی