توزیع قرآن در نروژ درپی اهانت به كتاب آسمانی مسلمانان

توزیع قرآن در نروژ درپی اهانت به كتاب آسمانی مسلمانان

لباس دونی: سه سازمان مسلمان در نروژ به دنبال اقدام توهین آمیز هفته های اخیر یك سازمان غیراسلامی این كشور به قرآن كریم، با هدف جلوگیری از اتفاق های مشابه در آینده، نسخه های مجانی این كتاب آسمانی را میان نروژی ها توزیع می كنند.


به گزارش روزنامه نروژی «وارت لند» (Vårt Land)، این سه سازمان به نامهای «انجمن فرهنگ و هنر مسلمانان نروژ»، «انجمن ادبیات اسلامی» و «مسجد منهاج القرآن» در اسلو قصد دارند در مجموع ۱۰ هزار نسخه قرآن را در پایتخت و شهر برگن كه دومین شهر بزرگ این كشور است و پایتخت فرهنگی نروژ به حساب می آید، توزیع كنند.
هزینه توزیع نسخه های قرآن را این سه سازمان برعهده دارند و بخشی از آن هم از محل كمك های مردمی تامین می شود.
یك سازمان محلی ضد اسلامی در نروژ با ادعای اینكه اسلام، مذهبی است كه در آن خشونت ترویج می شود، به حضرت «محمد» (ص) پیامبر اسلام توهین كرد.
«آكمل علی» رئیس اتحادیه مسلمانان شهر اگدِر (Muslim Union of Agder) اظهار داشت: جامعه مسلمانان نروژ این اقدام را نه تنها غیرقانونی بلكه نشانه جرائم ناشی از تنفر قلمداد می كند.
وی به تظاهرات روز یكشنبه گروهی معروف به «اسلامی سازی نروژ را متوقف كنید» (SIAN) در شهر«كریستیان ساند» Kristiansand)) نروژ اشاره داشت كه اعضای این گروه مخالف مسلمانان در اقدامی توهین آمیز، دو نسخه از قرآن را به سطح زباله انداخت و «لارس تورسن» رئیس این سازمان ضد اسلامی، یك نسخه دیگر از قرآن را سوزاند.
این گروه ضد اسلامی اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی تاسیس شد و هدف خویش را مقابله با ترویج اسلام عنوان نمود. این گروه مدعی است كه اسلام قانون اساسی نروژ را نقض می كند و مغایر با ارزش های دموكراتیك و انسانی است.
از سویی، بدنبال آتش زدن قرآن كریم در نروژ، كاردار این كشور در تهران به وزارت امور خارجه احضار و اعتراض شدید ایران نسبت به این اقدام موهن به وی ابلاغ گردید.۹۱۰۹
رییس اداره امور شمال اروپای وزارت امور خارجه ایرانبا احضار كاردار سفارت نروژ در تهران كه در غیاب سفیر این كشور عهده دار امور است، ضمن محكوم كردن و اعتراض شدید نسبت به این اقدام زشت در نروژ، نسبت به تبعات و عواقب خطرناك این گونه اقدامات در گسترش افراط گرایی و خشونت اخطار داد.
در حال حاضر، حدود ۵.۷ درصد از جمعیت نروژ را به واسطه مهاجرت های انجام شده در دهه های اخیر به این كشور، مسلمانان می سازند.1398/09/14
21:12:09
5.0 / 5
4898
تگهای خبر: هزینه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لباس دونی