روایت مادری گذری بر زندگی گیل مرد شهید

روایت مادری گذری بر زندگی گیل مرد شهید

لباس دونی: کتاب ˮدیدبان تاریخˮ مستندی است روایی از زندگی شهید سیدمحمد اسحاقی یکی از شهدای گرانقدر گیلان که امروز یکشنبه در رشت از طرف کارشناسان و منتقدان حوزه کتاب و ادبیات مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا، کتاب دیدبان تاریخ روایتی از ندگی شهید گرانقدر سیدمحمد اسحاقی یکی از راویان دفاع مقدس و جبهه های جنگ است که این شهید در عملیات مختلف حضور داشت که این کتاب توسط مرضیه نظرلو نشر یافت.
روایت مادری کتابهایی است که درباب شهدای گرانقدر و فعالیت ها و زندگی این شهدا به چاپ رسیده که در هر استان یک کتاب انتخاب و مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.
استان گیلان نیز بیش از هشت هزار شهید در جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس تقدیم انقلاب کرد. جوانان گیله مرد همدوش و همپای سایر هموطنان در جبهه های نبرد حق مقابل باطل افتخار آفرینی های زیادی داشتند و در عملیات های مختلف رشادت های زیادی را انجام دادند که شهید سیدمحمد اسحاقی یکی از این شهدای بزرگوار است.
کتاب دیدبان تاریخ مستند روایی از زندگی این شهید بزرگوار و خدمات وی در جبهه های نبرد حق مقابل باطل است که این شهید در دوران دفاع مقدس بعنوان راوی حضور می یافت و تمامی مکالمات فرماندهان را جمع آوری می کرد.
شهید سیدمحمد اسحاقی در سال ۱۳۴۱ چشم به جهان گشود که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل سپاه پاسداران، به عضویت این نهاد درآمد و بعنوان راوی در جبهه های جنگ و در عملیات های مختلف حضور یافت و سرانجام در ۲۹ دی ماه سال ۶۵ در عملیات کربلای پنج به شهادت رسید.
مرضیه نظرلو ناشر کتاب دیدبان تاریخ، بعد از ۳۰ ساعت صحبت با مادر و سایر بستگان شهید سیدمحمد اسحاقی، مباردرت به گردآروی و چاپ این کتاب کرد تا جوانان و نسل امروزی با شجاعت و رشادتهای جوانان نسل گذشته بیشتر آشنا گردند.
انسان زمینی که آسمانی می شود
همچنین در جریان این مراسم، محمود رنجبر از منتقدین حوزه کتاب طی سخنانی گفت: هر کتابی که در زمینه دفاع مقدس به چاپ می رسد، یک قطعه ارزشمندی است و کتابهایی که در این خصوص نوشته می شود، فقط خاطرات جنگ نیست چون به سبب تدبیر امام راحل و مردمی بودن جنگ، واجد روایتها و الگوهایی مختلف است.
وی اضافه کرد: با این آثار می توان مقوله جنگ را برای نسل جوان طرح کرد و از طرف دیگر درباب کتاب دیدبان تاریخ، یک الگوی تازه در دفاع مقدس به وجود آمده که شاخصه های تربیتی را می توان در آن مشاهده کرد و در این کتاب با یک انسان زمینی روبرو می باشیم که مقرر است آسمانی شود.
این دانشیار دانشگاه افزود: در متن این کتاب صبر و متانت شهید اسحاقی را می توان به خوبی درک کرد و این صبر و متانت بطور وضوح مشهود است و باتوجه به نثر ساده که در این کتاب وجود دارد، حتی خواننده با شهید صحبت می کند و همزادپنداری را به خوبی حس می نماییم.
به گفته رنجبر، علاوه بر خصوصیت های بارز کتاب دیدبان تاریخ که منحصر بفرد است، مشکلات و کاستی هایی نیز در آن مشاهده می شود که می توان به اشتباه ناشر درباب تجمع مردم بندرانزلی اشاره نمود که در این کتاب بجای مسجد جامع، مسجد کاسه فروشان اشاره شده که این مسجد در رشت است.
وی اظهار داشت: همین طور نویسنده این کتاب به آسانی از روستای چهارده محل تولد شهید بزرگوار سیدمحمد اسحاقی عبور می کند که انتظار داشتیم که در مورد این روستا نیز، مطالبی در کتاب گنجانده شود و چهره روستا را به خواننده بیشتر نشان دهد.
در اختتام مراسم نقد و بررسی از کتاب دیدبان تاریخ مستندروایی از ندگی شهید محمد اسحاقی، از عزت لطفی مادر این شهید بزرگوار و همین طور مرضیه نظرلو نویسنده این کتاب تجلیل و تقدیر گردید.


منبع:

1401/03/08
14:40:02
5.0 / 5
374
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لباس دونی