شهرداری و میراث فرهنگی برای ترویج گردشگری در پایتخت همكاری می كنند

شهرداری و میراث فرهنگی برای ترویج گردشگری در پایتخت همكاری می كنند

تفاهم نامه همکاری میان سازمان فرهنگی هنری شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در جهت ترویج فرهنگ گردشگری، توسعه و ترویج خدمات مسافرتی و گردشگری شهری و تبیین هویت پایتخت بعنوان یک شهر گردشگرپذیر به امضا رسید.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، این آیین با حضور «حجت الاسلام میثم امرودی» رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری، «پرهام جانفشان» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، «محسن صفرزاده» مدیرعامل موسسه تهران گشت ارغوانی و تعدادی از مسؤلان در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار گردید.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این آیین اظهارداشت: با امکاناتی که در اختیار این سازمان قرار دارد، ظرفیت ویژه ای برای ترویج گردشگری در پایتخت است و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بهتر می توانیم این مهم را محقق نماییم.
امرودی اظهار داشت: در اجرای تفاهم نامه همکاری باید سه محور را در نظر داشته باشیم، فرهنگ سازی درباره اصل مبحث گردشگری و تبدیل کردن آن به یک فرهنگ، یکی از محورهاست، باید هویت تهران را بعنوان یک شهر گردشگرپذیر تبیین نماییم.
وی اضافه کرد: محور دوم، بسترسازی و آماده سازی مکانی است، با فراهم شدن زیرساخت و سخت افزار در رابطه با گردشگری، توریست احساس امنیت می کند.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره سومین محور اظهار داشت: باید مکان های گردشگری تحت پوشش سازمان فرهنگی هنری را خوب معرفی نماییم، در شهرهای گردشگرپذیر اطلاع رسانی گسترده ای درباره مکان های گردشگری انجام می شود و در تهران هم می توان به این مورد پرداخت.
امرودی اظهارداشت: غنی کردن اوقات فراغت مردم، تأمین سلامت جسمی و روانی مردم و فراهم کردن امنیت در شهر تهران سه وظیفه ای است که باید برای تحقق آن تلاش نماییم.
وی اظهار داشت: گسترش گردشگری مجازی یکی دیگر از راهکارهاست که می تواند سبب تغییر ذائقه مردم شود، این نشست امضای تفاهم نامه بسیار پربار و مهم می باشد و امیدوارم مفاد آن به بهترین شکل اجرا شود.
تبدیل تهران به شهر گردشگرپذیر
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران هم با تشکر از سازمان فرهنگی هنری برای تهیه تفاهم نامه همکاری اظهارداشت: این تفاهم نامه زمینه ای برای آغاز همکاریهای مشترک است و اتفاق خوبی برای شهر تهران خواهد افتاد، اگر بتوانیم آنرا خوب اجرا نماییم حتی می تواند الگویی برای سایر نهادها قرار گیرد.
جانفشان اظهار داشت: بر مبنای آمار رسمی، هشت میلیون توریست خارجی در سال وارد ایران می شوند، البته این آمار تا پیش از شیوع کروناست و با همه گیری ویروس، حضور گردشگران هم کاهش پیدا کرد. برنامه ریزی نهایی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رسیدن به ۲۰ میلیون توریست در سال ۱۴۰۴ است.
وی ضمن اشاره به اینکه شهر تهران باید یک شهر گردشگرپذیر باشد، اضافه کرد: بیشتر توریستهای خارجی از فرودگاه امام خمینی(ره) وارد ایران می شوند و حداقل یک شب در تهران حضور دارند، باید از این فرصت بهره برد و با معرفی ظرفیت های گردشگری، مدت اقامت گردشگران در پایتخت را افزایش داد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران بیان نمود: تصور عمومی این است که تهران صرفا شهر کار است اما باید این چارچوب ها را بشکنیم و تهران را به یک شهر بانشاط تبدیل نماییم.
مفاد تفاهم نامه
در این نشست مدیرعامل موسسه تهران گشت ارغوانی هم مفاد تفاهم نامه را تشریح و بر به کارگیری ظرفیت های دو سازمان برای توسعه گردشگری در تهران تصریح کرد.
صفرزاده درباره مبحث تفاهم نامه اظهار داشت: همکاری در توسعه و ترویج خدمات مسافرتی و گردشگری شهری و اجرای برنامه ها و طرح های فرهنگی، هنری، آموزشی و پژوهشی در رابطه با بخش گردشگری و صنایع دستی مهم ترین موضوعات تفاهم نامه همکاری است، همینطور کمیته مشترک هماهنگی بزودی تشکیل می شود تا زمینه های همکاری به صورت دقیق بررسی شود.
وی اضافه کرد: همکاری در برگزاری تورهای تهران گردی «تهران با تو»، راه اندازی خط اتوبوس گردشگری شهر تهران در دو مسیر اصلی طهران قدیم و تهران امروز، ایجاد کیوسک های خدمات توریست و آغاز فعالیت مراکز اقامتی در تهران همچون زمینه های مشترک همکاری سازمان فرهنگی هنری و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران است.
مدیرعامل موسسه تهران گشت ارغوانی افزود: همکاری در برگزاری دوره های آموزشی راهنمایان گردشگری، مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و آموزش صنایع دستی توسط موسسه آموزش شهر، ایجاد کتابخانه مرجع و تخصصی در حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تفاهم نامه پیشبینی شده است.
صفرزاده بیان نمود: همکاری در ترویج فرهنگ موزه گردی و صدور مجوز برای موزه های سازمان فرهنگی هنری، مشارکت در ایجاد بازارچه و نمایشگاه صنایع دستی و برگزاری برنامه های متنوع در مناسبت هایی مانند هفته گردشگری، روز موزه، نوروز و... هم در تفاهم نامه پیشبینی شده است.
امضای تفاهم نامه همکاری توسط رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران آخر بخش این نشست بود.منبع:

1399/09/27
11:11:55
5.0 / 5
315
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لباس دونی