اهرامی مطرح كرد؛

صیانت از کودکان در دنیای متاورس لازم است

صیانت از کودکان در دنیای متاورس لازم است

لباس دونی: به گزارش لباس دونی، مدیرکل توسعه رصد و پایش فضای مجازی کشور با ترسیم زندگی در دنیای متاورس بر لزوم تجهیز به سلاح های فرهنگی و تربیتی در چنین فضایی تاکید کرد و اظهار داشت: صیانت از کودکان در دنیای متاورس ضرورت دارد.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، هومن اهرامی در نشست «زندگی در دنیای متاورس، فرصت ها و تهدیدها» اظهار داشت: سال هاست که دنیای سرمایه داری متوجه شده که دیگر با روش های سنتی نمی تواند به باز تولید ثروت بپردازد و نیازمند جهشی برای این منظور بود. متاورس دورنمای روشنی برای نظام سرمایه داری ایجاد کرد تا از هیچ بتواند به پول برسد. ما باید با تجهیز به سلاح های فرهنگی و تربیتی با این فناوری روبرو شویم بخصوص که پیوسته فناوری درحال پیشرفت است.
این دکترای مدیریت فناوری اطلاعات که به مناسبت «هفته ملی کودک» در سالن کنفرانس مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سخن می گفت؛ اضافه کرد: فناوری این کار در اختیار شرکتهای بزرگ جهانی است و ما فقط باید به آگاهی های خود تکیه نماییم. ما نمی دانیم جهانی که بناست ترسیم شود، چگونه جهانی است تا بتوانیم در این حوزه پیش دستی نماییم. ما تا حدودی می توانیم در کنار فرزندانمان در این فضا حضور داشته باشیم، هر چیزی امکان دارد اتفاق بیفتد. ازاین رو افزایش سطح آگاهی حائز اهمیت می باشد.
این عضو سابق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار داشت: این فضا، در دست ما نیست. تمام شرکتهای بزرگ دنیا به سمت تولید متاورس پیشرفته اند. این خیلی سخت است؛ چون بر خلاف اینستاگرام که خود مشکلاتی را، به همراه داشته و دارد؛ فضای متاورس کاملاً تجربه پذیر و قابلیت انتقال حسی را هم دارد و این مشکلات را دو برابر می کند.
وی آموزش، اجتماعی سازی، درمان، بازی و سرگرمی و فرصت های اقتصادی را از جنبه های مثبت فضای متاورس توصیف کرد و اظهار داشت: متاورس می تواند فرصتی را، برای بچه ها ایجاد نماید تا در کلاس های مجازی، مشابه کلاس های واقعی، در کنار همکلاسی هایشان آموزش ببینند. ظاهراً کشور امارات، هزار مدرسه خویش را به این فناوری مجهز کرده است؛ اما، حقیقت اینست که این همه درگیر کردن بچه ها با ابزارهای فناوری چه ضرورتی دارد؟
مدیرکل مرکز توسعه رصد و پایش فضای مجازی کشور اظهار داشت: بنابر پژوهشی که در کشور مالزی در مورد مدارس هوشمند انجام شده، پروژه برنامه آموزشی کشور مالزی در مورد مدارس هوشمند شکست خورده است. در گذشته برای آموزش، کتاب های مختلفی وجود داشت و دانش آموزان برای «دانستن» تلاش می کردند؛ من بعنوان کارشناس این حوزه این مورد را سفارش نمی کنم چون به لحاظ امنیت و فناوری، وابستگی انسان به فناوری خطرناک می باشد.
وی با سفارش به خواندن کتاب «زندگی در عشق، مردن در خوشی» اظهار داشت: مبحث دیگر بحث اجتماعی سازی است. بچه ها به مدد حضور در محیط متاورس با قومیت ها و فرهنگ های مختلف ارتباط می گیرند. این مورد برای بچه هایی که در قرنطینه هستند یا کودکانی که با مشکل گوشه گیری مواجه اند؛ مهم می باشد اما همین امکان می تواند سبب ایجاد دوگانگی در شخصیت بچه ها شود.
به گفته این کارشناس فضای مجازی استفاده از محیط متاورس می تواند در درمان بعضی از اختلال ها همچون ‏ADHD (کم توجهی) و درمان بعضی از اضطراب های کودکان مؤثر باشد.
اهرامی اضافه کرد: بخش عمده کاربرد متاورس، در حوزه بازی و سرگرمی است. این نیاز هر جامعه ای است و در اینجا شرکتهای مختلفی وارد عمل شده اند و بازی هایی همچون Sand box، Decentraland و… را، وارد بازار کرده اند ولی چون در این بازی ها، صدمه هایی متوجه بچه هاست حتما لازم است والدین در این بازی ها، در کنار بچه ها حضور داشته باشند.
مدیرکل مرکز توسعه رصد و پایش فضای مجازی کشور اظهار داشت: فرصت اقتصادی یکی دیگر از مزیت های حضور در محیط متاورس است. خرید و فروش زمین در متاورس یکی از کاربردهای رایج این محیط است. بچه ها می توانند با پرداخت رمز ارزهایی، نسبت به خرید ساخت زمین و امکان در فضای مجازی مشارکت داشته باشند. این مورد به ظاهر به نظرم خنده دار است اما از لحاظ مالی حجمی را، در دنیا به خود مختص کرده است.
این نویسنده و محقق در زمینه صدمه های محیط متاورس به صدمه های روانی، محتوای خشونت آمیز و صدمه رسان اطلاعات غلط و هم مخاطرات تبلیغ محتوای جنسی اشاره نمود و اظهار داشت: گم شدن کودک و کودکی مهم ترین مشکل دنیای مجازی است. بچه ها نمی توانند در این محیط بچگی کنند. چون ابزارهایی در آنجا طراحی شده که بچه ها را به شدت وابسته کرده و این مورد امکان رشد مناسب را، از بچه سلب می کند. کتاب «قلاب؛ چگونه محصولی بسازیم که مخاطب را شبانه روز درگیر کند» نشانگر این مورد است؛ کتابی که پس از رسوایی اخیر فیسبوک منتشر گردید.
این کارشناس فضای مجازی با اشاره به اینکه تمام مشکلاتی که هم اکنون با وجود اینترنت دنیای کودکان ما را تهدید می کند؛ با رونق گرفتن فضای متاورس صد برابر می شود؛ اظهار داشت: محتوای خشونت آمیز از دیگر مشکلاتی است که در آینده با حضور در فضای متاورس تشدید می شود. چون بچه ها بدون هیچ کنترلی در جریان صحنه های خشونت آمیز قرار خواهند گرفت. شکایت از کمپانی روبیکس بر همین مبنا شکل گرفته است.
وی اضافه کرد: اطلاعات غلط و دیپ فیک ها از دیگر مشکلاتی است که به واسطه حضور در محیط های مجازی همچون متاورس درحال شکل گیری است. اطلاعات زیادی به بچه ها داده می شود و چون نویسنده آنها معلوم نیست و اعتبار آنها سنجیده نمی گردد، یونیسف در این حوزه درصدد است تا اطلاعاتی را برای محافظت از بچه ها به آنها منتقل کند.
به گفته هومن هرامی مشکلات حریم خصوصی و محتوای جنسی از دیگر معایب حضور در فضای متاورس است.
مدیرکل مرکز توسعه رصد و پایش فضای مجازی کشور اظهار داشت: در حوزه متاورس هیچ حریم خصوصی مطرح نیست. همین هم اکنون پلیس فتا با پرونده های زیادی در زمینه سوءاستفاده از بچه ها در اینترنت مواجه است؛ اساسا با رونق متاورس این مشکلات بیشتر و پیچیده تر خواهد شد. مضاف بر این که در متاورس به سادگی و با کیفیتی که قابل وصف نیست میتوان به محتواهای غیراخلاقی دست یافت. در جست وجویی که در فضای مجازی پیرامون این مورد انجام شده، مشخص شده است از ۱۰۰ جست وجویی که به مسائل جنسی تعلق داشته، هشت درصد آن به کاربران ایرانی تعلق داشته است.
میهمان این نشست تخصصی که روز ۱۶ مهر ۱۴۰۱ در نخستین روز هفته ملی کودک برگزار شد، در انتها به سوال های کاربران و حاضران پاسخ داد.


منبع:

1401/07/23
08:04:52
5.0 / 5
206
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , تخصص , جنس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لباس دونی