اشیا تاریخی به ایران بازگشت

اشیا تاریخی به ایران بازگشت

به گزارش لباس دونی سرپرست اداره کل موزه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: ۲۹ شی تاریخی شامل ظرف سفالین از عصر مفرغ که در خلال جنگ جهانی دوم از ایران خارج شده بود از فرانسه بازگردانده شد.


مرتضی ادیب زاده در گفتگو با خبرنگار میراث فرهنگی ایرنا عنوان کرد: بعد از بازگشت ۵۱ قطعه آجر لعابدار بوکان از کشور سوئیس، این دومین پرونده در ماه های اخیر بود که با هماهنگی اداره کل موزه ها و همکاری و پی گیری دستگاه دیپلماسی به کشور برگشت داده شدند.
مدیر کل موزه های وزارت میراث فرهنگی درباره نمایشگاه اشیاء تاریخی استردادی از فرانسه توضیح داد: ۲۹ شی ء استردادی شامل ظرف سفالی لوله دار متعلق به دوره آهن اول، پیکرک های سفالی دوره عیلام میانه، ظرفی از جنس قیر طبیعی دوره عیلام میانه، پیکرک سفالی دوره اسلامی، دوات سفالی لعابدار دوره سلجوقی، بشقاب سفالی دوره اشکانی است. قدیمی ترین شی ء، یک قطعه سفال دوره عصر مفرغ است که حدود پنج هزار سال قدمت دارد.
وی تصریح کرد: این اشیاء در خلال جنگ جهانی دوم توسط یکی از افسران نظامی کنسولگری فرانسه، از ایران خارج شده بودند که با تلاشهای رایزن فرهنگی ایران در پاریس تحویل سفارت شده و به ایران بازگشتند.
ادیب زاده اظهار داشت: در اداره کل موزه ها یک بخش تخصصی برای پیگیری پرونده های استردادی داریم که مبحث قاچاق اموال فرهنگی تاریخی را پیگیری می کند. همینطور با پلیس اینترپل و رایزن های فرهنگی سفارتخانه ها هماهنگی می نماییم و امیدواریم بتوانیم پرونده هایی که باز هستند را به نتیجه برسانیم.
سرپرست اداره کل موزه ها تصریح کرد: بخشی از این آثار استردادی بعد از نمایش در موزه ملی ایران، در همین موزه و تعدادی هم به موزه رضاعباسی منتقل می َشود.
به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا، نمایشگاه اشیای استردادی از کشور فرانسه ظهر روز چهارشنبه - ۱۷ فروردین ماه ۱۴۰۱ - با حضور سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مدیرکل همکاریهای فرهنگی و امور ایرانی ها خارج از کشور در موزه ملی ایران طی آیینی راه اندازی شد.
نمایشگاه اشیای استردادی از کشور فرانسه تا آخر فروردین ماه در موزه ملی ایران میزبان علاقه مندان است.
منبع:

1401/01/17
23:56:46
5.0 / 5
308
تگهای خبر: تخصص , جنس , دستگاه , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لباس دونی